Jak dbać o skórki paznokci?

skórki wokół paznokci

Udostępnij
wpis

Share This Post :

Do elementów pielęgnacji dłoni zalicza się także nawilżanie, wycinanie i dbanie o skórki wokół paznokcia i tej gromadzącej się na płytce. Detale – ale ważne. Skórki nierzadko pękają, wysuszają się i zadzierają, powodując ból i krwawienie. Można temu zaradzić, dzięki regularniej pielęgnacji oraz codziennej ochronie dłoni. Z pomocą przychodzi także kosmetologia – sporo na rynku olejków, odżywek, a nawet suplementów które pomagają w tej kwestii.

Odpowiednia pielęgnacja i kosmetyki

Aby wyeliminować kłopoty ze skórkami, należy sobie uświadomić, co je powoduje. Są one warstwami ochronnymi paznokcia, szczególnie płytki. Każdego dnia mają styczność z detergentami i innymi substancjami (płyn do mycia naczyń, mleczka do czyszczenia, zmywacz do paznokci), które wysuszają i osłabiają ich kondycje. Ponadto, czasem uszkadzamy je podczas codziennej pielęgnacji, zbyt głęboko i gwałtownie je wycinając, za pomocą cążek, kopytka, obcinacza czy nożyczek do paznokci. Tego typu pielęgnacje, warto zostawić to profesjonalistom – fachowcom od manicure, a w domowym zaciszu dbać odpowiednią ochronę i nawilżanie.

Należy do niej regularne kremowanie rąk, by utrzymać naturalną warstwę hydrolipidową na skórze dłoni. Warto sięgać po rękawiczki i nosić je podczas sprzątania, zmywania – by zminimalizować kontakt z chemią. Stosujmy także zabiegi typu manicure pod okiem profesjonalistów, nie wycinajmy sami skórek, jeśli mamy z nimi problemy (długie gojenie, częste zadziory). Jeśli chcemy to zrobić, używajmy preparatu do usuwania skórek i delikatnie wytnijmy, nie sięgając głęboko.

Stosujmy maseczki na dłonie, kąpiele dłoni i namaczanie np. raz na tydzień. Jest wiele naturalnych i nieinwazyjnych preparatów, które utrzymają w odpowiedniej formie skórę dłoni – kremy, maseczki, odżywki: wiele jest dedykowanych temu kosmetyków. Polecamy preparaty lub domowe namaczanie i kąpiele, zawierające: oliwę z oliwek, olej kokosowy czy makadamia, różnego rodzaju naturalne woski, masła (np. shea). Tłuste oleiste, naturalne składniki idealnie nawilżają i pomagają odbudować się skórkom przy paznokciach.

Dieta – piękno zaczyna się od środka!

Dbanie o skórę to też  suplementy, owoce i warzywa bogate w składniki mineralne oraz witaminy. Im więcej tych dobroczynnych substancji, tym lepiej dla zdrowia całego organizmu – w tym dłoni właśnie. W opiece nad nimi przyda się spora dawka witaminy A, B, D i odpowiednie nawodnienie, które rozświetli i nada zdrowy wygląd skórze.

Łącząc wszystko razem – odpowiednią dietę, kosmetyki i ochronę dłoni za pomocą rękawiczek i unikania wystawiania na ekstremalne warunki pogodowe, a także regularną pielęgnację u kosmetyczki. Wtedy na pewno skóra dłoni będzie odżywiona i lśniąca, a problem skórek odejdzie w niepamięć.